آرامش چیست و راه رسیدن به آرامش کدام است

آرامش یکی از بزرگترین نعمت هایی است که میتواند نصیب انسان شود.آرامش را شاید بتوان گفت که آرزوی اولیه هر انسان است.براستی چگونه میتواند یک زندگی سرشار از آرامش داشت و راه های رسیدن به آرامش کدامست؟یکی از توصیه هایی که معمولا بیشتر از همه مطرح شده و میتوان گفت حقیقی ترین راه رسیدن به آرامش است همانا یاد خداوند است.جملات مثبت پر انرژی می تواند به شما امید بیشتری به زندگی بدهد.شاید یک جمله آرامش بخش بتواند شما رو از شلوغی روز رها کند و کمی به ذهن آرامش هدیه کند،اگر ذهن ریلکس شود میتوانیم برای لحظه ای افکار منفی را از خود دور کنیم.در این صفحه از سایت جام ارژنگ در باره آرامش مطالبی را ارائه کرده ایم

>

چرا آرامش ندارم

چرا آرامش ندارم؟این سوالی است که اغلب اوقات با آن روبرو میشویم و از خود میپرسیم ماکه با کسی کاری نداریم و مشغول کار خودمان هستیم پس چرا به آرامش نمیرسیم و همیشه دغدغه و استرس داریم. بشر همواره نگران بوده است و این نگرانی باعث برهم خوردن آرامش است و دلیل آنهم بی خبر بودن از آینده است.
براستی فردا چه اتفاقی خواهد افتاد؟
حضرت علی (ع) فرمودند:امروز همان فردایی است که دیروز نگران آن بودی.
روانشناسان و اندیشمندان راههای فراوانی را برای مقابله با نگرانی و استرس پیشنهاد داده اند تا از طریق آن بتوانیم به آرامش برسیم اما وقتی در زندگی همین افراد نیز دقت میکنیم متوجه میشویم آنان نیز آرامش نداشته اند.
یکی از توصیه ها این است که موسیقی گوش کنید تا به آرامش برسید.در اینجا چند نکته به ذهن انسان میرسد:
فرض کنید شخصی مستاجر است و اجاره بها را نتوانسته پرداخت کند و صاحب مغازه یا منزل مسکونی هر روز به او فشار می آورد آیا این شخص با موسیقی گوش کردن به آرامش میرسد؟
یا شخصی فرزندش در بیمارستان بستری است و او نمیتواند داروی مورد نیاز فرزندش را تهیه کند و حالا به این شخص بگوییم موسیقی گوش کن تا به آرامش برسی آیا این توصیه خنده دار نیست؟
داشتن آرامش از طریق این توصیه های تکراری امکان پذیر نیست باید روح انسان در وهله اول از استرس و نگرانی تهی گردد و دغدغه ای از بابت زندگی فردی و اجتماعی نداشته باشد تا بتواند به آرامش نسبی برسد.

برخی توصیه ها برای رسیدن به آرامش

با استفاده از توصیه های بزرگان به آرامش برسیم

آرامش
مدیتیشن برای آرامش

مدیتیشن یکی از راههای رسیدن به آرامش است.دلیل خوبی وجود دارد که چرا این در بالای لیست قرار دارد . مدیتیشن به ما این امکان را می‌دهد که افکار و عواطف خود را به شیوه‌ای مجزا و غیر قضاوت مشاهده کنیم . تحقیقات نشان می‌دهد که مدیتیشن روزانه ممکن است مسیرهای عصبی مغز را تغییر دهد و شما را نسبت به استرس انعطاف‌پذیرتر کند .فکر کردن به مدت دقیقه هر روز می‌تواند استرس و اضطراب شما را به طور چشمگیری کاهش دهد .

آرامش
تکنیک تنفس برای آرامش

نفس کشیدن ,موثرترین تکنیک برای کاهش سریع خشم و اضطراب و رسیدن به آرامش است . تکنیک‌های تنفسی به طور باور نکردنی زمانی مفید هستند که شما سعی دارید یاد بگیرید چطور فورا ً استراحت کنید . شما می‌توانید این کار را هر جایی و هر زمانی انجام دهید . تنها چیزی که نیاز دارید این است که ۵ دقیقه استراحت کنید و روی نفس خود تمرکز کنید . در هوای خنک تازه در شکم خود نفس بکشید و هوای گرم را تنفس کنید و تمام تنش را آزاد کنید .

آرامش
ذهن آگاهی برای رسیدن به آرامش

برای رسیدن به آرامش ذهن آگاهی را تمرین کنید.اگر می‌خواهید استرس , اضطراب و ترس را فورا ً کاهش دهید , تمرکز خود را از افکار منفی منحرف کنید و توجه خود را به لحظه حاضر جلب کنید .با آگاه شدن از لحظه حاضر , می‌توانید زیبایی نهفته در حال حاضر را درک کنید , به جای اینکه به گذشته خود فکر کنید یا نگران آینده خود باشید . ذهن آگاهی به شما این امکان را می‌دهد که در حال حاضر زندگی کنید که در واقع تنها چیزی است که ما داریم .

آرامش را با موسیقی تجربه کنید

یکی از مهمترین راههای رسیدن به آرامش موسیقی است.اگر می‌خواهید بدانید چگونه استراحت کنید , تنها کاری که باید انجام دهید این است که گوشی خود را وصل کنید و به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید . کارشناسان دریافته اند که موسیقی می‌تواند تاثیر آرامش آوری لحظه‌ای بر ذهن و بدن ما داشته باشد.براساس مطالعه سال ۲۰۱۷ , " حداقل ۲۰ دقیقه گوش کردن موسیقی " می‌تواند سطوح استرس را به طور قابل‌ملاحظه‌ای کاهش دهد . یک مطالعه دیگر در سال ۲۰۱۵ نشان داد که گوش دادن به موسیقی در کاهش استرس بسیار موثر است .نتایج تحقیق نشان داد که گوش دادن به موسیقی صرف در کاهش سطوح استرس ذهنی موثر است . بیش‌ترین تاثیر در کاهش سطوح استرس ذهنی و کاهش غلظت کورتیزول مشاهده شد . در حالی که " آرام‌سازی " به عنوان دلیل گوش دادن موسیقی بیان شد . "علاوه بر این , گوش دادن به موسیقی مورد علاقه شما می‌تواند اضطراب , ضربان قلب و فشار خون شما را کاهش دهد .کتی Benninger , استادیار مرکز پزشکی دانشگاه ایالتی اوهایو در کلمبوس , پیشنهاد می‌کند : " فهرست پخش آهنگ‌ها یا صداهای طبیعت ( اقیانوس , جویبار جوشان , پرندگان جیک‌جیک ) ایجاد کنید و به ذهن خود اجازه دهید تا بر روی آهنگ‌های مختلف تمرکز کند . "با این حال , شما همچنین می‌توانید به آهنگ‌های peppy و خوش بینانه تری برای بلند کردن حالت روحی خود و حتی امضای آن گوش دهید . این ها بدون شک موثرترین روش‌های تمدد اعصاب هستند که شما را قادر می‌سازند استرس و اضطراب را فورا ً کاهش دهید .

استراتژی رسیدن به آرامش

وقتی به استراتژی‌های آرامش می‌رسد , بهتر است ! اگر بتوانید پنج دقیقه از روز خود را برای خود پیدا کنید , می‌توانید به راحتی در یک استراتژی ساده آرام‌سازی قرار بگیرید . در اینجا چند روش ساده برای کمک به استراحت آورده شده‌است :
نفس بکش . تمرینات تنفسی یکی از ساده‌ترین روش‌های آرام‌سازی هستند و می‌توانند به طور موثر بدن و ذهن مضطرب شما را در هر زمانی آرام کنند . در مکانی آرام و امن مانند روی تخت یا کف خانه خود بنشینید و یکی از دست‌هایتان را روی شکم خود بگذارید . به سرعت سه بار تنفس کنید و سپس به همان شمارش کند سه نفر نفس بکشید . شکم خود را در حین نفس کشیدن احساس کنید . پنج بار تکرار کنید , یا تا زمانی که نیاز دارید احساس آرامش کنید .
تنش فیزیکی را آزاد کنید. وقتی احساس استرس ذهنی می‌کنیم , اغلب اوقات احساس استرس فیزیکی می‌کنیم . آزاد کردن هر گونه تنش فیزیکی می‌تواند به تسکین استرس در بدن و ذهن شما کمک کند . روی سطح نرم , مانند تخت‌خواب , فرش , یا حصیر یوگا دراز بکشید . زمانی یک قسمت از بدن خود را منقبض کنید و سپس به آرامی ماهیچه‌های خود را آزاد کنید . همانطور که این کار را می‌کنید , توجه کنید که احساسات بدنی شما چگونه تغییر می‌کنند . بسیاری از مردم یا با ماهیچه‌های صورت و یا انگشتان پای خود شروع می‌کنند و سپس راه خود را از میان ماهیچه‌های روی بدن تا انتهای مخالف باز می‌کنند . برای یک پادری یوگا خرید کنید و افکار خود را یادداشت کنید . گرفتن چیزها از ذهن شما با نوشتن آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند آرام باشید . وقتی احساس استرس می‌کنید , چند دقیقه طول می‌کشد تا چند یادداشت کوتاه در مورد احساس یا روز خود بنویسید . شما ممکن است این کار را در یک دفترچه یا در یک برنامه کاربردی روی گوشی هوشمند خود انجام دهید . نگران شاعرانه بودن یا هجی کردن صحیح همه چیز نباشید . فقط روی بیان خود برای کمک به آزاد کردن برخی از استرس خود تمرکز کنید . برای یک مجله خرید کنید . تهیه لیستی در مورد آنچه که از آن سپاسگزار هستید می‌تواند به برخی افراد کمک کند احساس آرامش کنند . کارشناسان می‌گویند که وقتی تاکید می‌کنیم , ما تمایل داریم به جای مثبت روی بخش‌های منفی زندگی تمرکز کنیم . فکر کردن به بخش‌های مثبت زندگی و نوشتن آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند که خونسرد باشید . سعی کنید به سه چیز خوب که امروز برای شما اتفاق‌افتاده فکر کنید و آن‌ها را یادداشت کنید , حتی اگر چیزهای کوچکی مثل کار کردن در زمان یا خوردن ناهار خوش‌مزه باشند . برای یک کتاب قدردانی , آرامش خود را تجسم کنید . آیا تا به حال این عبارت را شنیده‌اید : " مکان شاد خود را پیدا کنید ? " در مکانی آرام و امن مانند اتاق‌خواب خود بنشینید و به مکانی در دنیا فکر کنید که در آن احساس آرامش بیشتری می‌کنید . چشم‌ها را ببندید و تمام جزئیات مرتبط با آن مکان را تصور کنید : مناظر , صداها , بوها , سلیقه‌ها و احساسات لمسی . برای مثال , اگر به ساحل فکر می‌کنید , می‌توانید امواج آرام , صدای کودکانی که در شن بازی می‌کنند , بوی کرم ضد آفتاب , طعم بستنی خنک و احساس شن و ماسه زبر زیر پای خود را تصور کنید . هر چه بیشتر وارد تجسم خود شوید , راحت‌تر خواهید بود .
به طبیعت متصل شوید. تنها چند دقیقه در طبیعت صرف کنید وقتی که احساس استرس می‌کنید ممکن است به شما کمک کند آرام باشید . وقتی احساس استرس می‌کنید , یک قدم بیرون بروید و برای پیاده‌روی کوتاه بروید , یا به سادگی در طبیعت بنشینید . اما برای احساس اثرات کاهنده استرس نیازی به طبیعت ندارید . دانشمندان دریافته اند که نگاه کردن به تصاویر با سبزی برای پنج دقیقه روی صفحه کامپیوتر می‌تواند به آرام کردن شما کمک کند . بنابراین , به لطف تکنولوژی , حتی افرادی که در شهرهای بزرگ دور از طبیعت زندگی و کار می‌کنند , هنوز هم می‌توانند تاثیرات آرامش‌بخش آن را تجربه کنند .

آرامش با تکنیک های آرام سازی

برای بسیاری از ما , آرامش به معنای زانو زدن روی کاناپه و منطقه‌بندی در مقابل تلویزیون در پایان یک روز استرس زا است . اما این کار برای کاهش اثرات مخرب استرس کم است . در عوض , شما باید واکنش آرام‌سازی طبیعی بدن خود را فعال کنید , حالت استراحت عمیق که ترمزها را روی استرس قرار می‌دهد , تنفس و ضربان قلب شما را کند می‌کند , فشار خون شما را کاهش می‌دهد و بدن و ذهن شما را به تعادل می‌رساند . شما می‌توانید این کار را با تمرین تکنیک‌های آرام‌سازی مانند تنفس عمیق , مدیتیشن , تمرین ریتمیک , یوگا یا تای چی انجام دهید.در حالی که شما می‌توانید برای ماساژ حرفه‌ای یا جلسه طب سوزنی پرداخت کنید , برای مثال , اغلب روش‌های آرام‌سازی را می‌توانید به تنهایی یا با کمک یک برنامه دانلود صوتی رایگان یا موبایل هوشمند ارزان انجام دهید . با این حال , مهم است که به یاد داشته باشید که هیچ روش آرام‌سازی واحدی وجود ندارد که برای همه کار کند . همه ما متفاوت هستیم . تکنیک درست چیزی است که با شما در ارتباط است , با سبک زندگی شما متناسب است و می‌تواند ذهن شما را متمرکز کند تا پاسخ آرام‌سازی را به دست آورد . این بدان معناست که ممکن است برای یافتن تکنیک ( یا تکنیک‌هایی ) که برای شما بهتر کار می‌کنند , به آزمایش و خطا نیاز باشد. وقتی این کار را بکنید , تمرین منظم می‌تواند به کاهش استرس و اضطراب روزانه , بهبود خواب , افزایش انرژی و حالت روحی و سلامتی کلی شما کمک کند .

آرامش با یاد خدا

یکی از مهمترین راههای رسیدن به آرامش یاد خداوند است.دل آرام گیرد به یاد خدای و این فقط یک مصرع از یک شعر نیست بلکه یک حقیقت مسلم است.یاد خداوند و ذکر خداوند باعث آرامش میشود و انسان حس میکند که تنها نیست و پشتیبانی دارد که میتواند به او تکیه نماید.یاد نعمت هایی که خداوند هنایت کرده است و مهمتر ازهمه نعمت حیات که بما اجازه زندگانی داده است تا در این دنیا از نعمت های او بهره مند شویم.استرس ها با وجود خداوند از بین میرود و درمییابیم که فردا و آینده رو فقط او میداند و بر همین اساس نباید دچار استرس و نگرانی شویم که فردا ممکن است چه اتفاقاتی بیفتد و این باعث امیدواری میگردد.آرامش مهمترین اصل برای زندگی است و فرد ناآرام علاوه بر آسیب های روحی و جسمی که بخود وارد میکند موجب اذیت و رنج اطرافیان هم میشود.انسان آرام کسی است که بدون دلشوره و دغدغه زندگی میکند و این آرامش در داشتن پول و ثروت نیست چون بسیار از ثروتمندان شنیده و خوانده ایم که چقدر دنیایشان پر از استرس و نگرانی بوده است.

از سایر بخش های سایت بازدید فرمایید

آموزش ها و مقالات مفید
طراحی صنایع چوب
طراحی صنایع چوب
خدمات تلگرام
خدمات تلگرام
تبلیغات کلیکی گوگل
تبلیغات کلیکی گوگل
برند دیجیتال
برند دیجیتال
سئو سایت موبایل
سئو سایت موبایل
طراحی سایت سیم و کابل
طراحی سایت سیم و کابل
طراحی سایت برق
طراحی سایت برق
طراحی سایت خودرو
طراحی سایت خودرو
طراحی غرفه آرایی
 سایت غرفه آرایی
سئو سایت شیرآلات
سئو سایت شیرآلات
سئو سایت ورزشی
سئو سایت ورزشی
سئو نویسی
سئو نویسی
سئو گوگل مپ
سئو گوگل مپ
طراحی سایت کفش
طراحی سایت کفش
فیلترشکن
فیلترشکن
طراحی سایت فرش
طراحی سایت فرش
متخصص سئو
متخصص سئو
طراحی سایت مبلمان
طراحی سایت مبلمان
سایت لوله و اتصالات
سایت لوله و اتصالات
طراحی سایت لاله زار
طراحی سایت لاله زار
آهنگ های محسن چاوشی
آلبوم محسن چاوشی
مجله سئو
مجله سئو
مجله دیجیتال
مجله دیجیتال
مجله تبلیغاتی
مجله تبلیغاتی

برخی از صفحات سایت جام ارژنگ

از مقالات آموزشی و صفحات مختلف سایت جام ارژنگ با موضوعات گوناگون بازدید نمایید

جام ارژنگ ::: مجری تبلیغات ،طراحی سایت،سئو ،تبلیغات صفحه اول گوگل
طراحی مجله دیجیتال ،خدمات تلگرام ،تبلیغات اینستاگرام ،افزایش فالوور
تماس با پشتیبانی جام ارژنگ